Čtenářský deníček

Mariusz Szczygieł: Gottland
Dokořán 2007, překlad Helena Stachová

gottland

Jak se seznamuji s českým jazykem, nacházím určitou stopu. V situaci, kdy by někdo měl říct "O tom jsem se bál mluvit", "Na to jsem neměl odvahu se zeptat", "O tom jsem neměl tušení", říká:

"O tom se nemluvilo."

"To se nevědělo."

"Takové otázky se nedávaly."

Neosobní formu slyším často, když se mluví o komunismu. Jako by lidé neměli na nic vliv a nechtěli na sebe vzít žádnou osobní odpovědnost. Jako by zdůrazňovali, že jsou jen částí většího celku, který má na svědomí nějaký hřích z opomenutí.

-----------------------------------------------------------------

Témata, z nichž některá patří k "neuralgickým" bodům novodobých dějin českého národa a byla u nás zpracována v dlouhé řadě knih, shrnuje autor na několika stránkách a přináší v nich svůj pohled člověka odjinud, pohled neotřelý, nezatížený, který by mohl vést k reflexi opomíjených kapitol naší národní povahy. Kniha vypráví o ikonách českého kolektivního vědomí, fenoménech nedávné české historie (rodina Baťů, Lída Baarová, Jan Procházka, Marta Kubišová, Jaroslava Moserová), ale také o osudech postav, které nebyly zatím hlouběji zpracovány ani samými Čechy (sochař Otakar Švec, který projektoval největšího Stalina na Zemi; Karel Fabián, spisovatel, který po únoru 1948 odmítl svou minulost a orwellovským způsobem vymazal a nahradil sám sebe; neteř Franze Kafky, která nechce hovořit o svém strýci). Kniha byla v roce 2007 oceněna Cenou varšavských knihkupců, autor je za ni rovněž nominován na nejprestižnější polskou literární Cenu Niké. Knihu doprovázejí fotografie známého fotografa Pavla Štechy.

Mariusz Szczygieł (nar. 1966). Absolvoval Fakultu žurnalistiky na Varšavské univerzitě, stal se reportérem listu Gazeta Wyborcza (od 1990), kde je dnes redaktorem přílohy Velký formát (od 2004). Na Varšavské univerzitě vede autorské semináře reportáže. Vydal sbírku textů o Polsku (Neděle, která se přihodila ve středu, 1996), v televizi Polsat vedl talk-show Na každé téma (1995-2001). Za reportáže o Československu a Čechách dostal Cenu Melchior 2004, kterou uděluje Polské rádio za největší přínos v oblasti literatury faktu. Mariusz Szczygieł žije ve Varšavě, ale duchem - jak říká - dlí v Praze. www.mariuszszczygiel.com.pl

http://www.dokoran.cz/index.php?p=book.php&id=335

http://64.233.183.104/search?q=cache:hhT_TXDe6nQJ:www.dokoran.cz/recenze/1188390323.doc

http://becher.blog.respekt.cz/c/14541/Napiste-nekdo-o-Gottlandu.html


20.5. 2008